Okolí

Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec je okresním městem s rozsáhlou městskou památkovou rezervací. Státní zámek tvoří rozlehlý komplexe budov kolem tří nádvoří na ostrohu mezi Nežárkou a rybníkem Vajgar. V zámku je umístěna obrazová galerie a dobová instalace. Váže se k němu známá pověst o "Bílé paní". Nejen děti potěší místní bazén s aqua parkem a venkovní koupaliště. Více informací o městě najdete na www.jh.cz.

Kamenice nad Lipou

Kamenice nad Lipou byla založena asi v polovině 13. stol. Podle pověsti se pojmenování váže k staré lípě v zámeckém parku, jejíž stáří se odhaduje na více než 700 let. Zámek pochází z 15. stol. Dobré klimatické podmínky určují Kamenici za vhodné letovisko, svědčí o tom množství ozdravoven a letních táborů v okolí. Více informací najdete zde.

Úzkokolejná dráha

Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Jsou významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít. Více informací najdete na www.jhmd.cz

Červená Lhota

Červená Lhota je státní zámek na skalním ostrůvku obklopeném vodou s pouze jedním přístupem po mostě. O popularitě tohoto renesančního skvostu vypovídá také jeho návštěvnost, která každoročně atakuje 100 tisíc návštěvníku nejen z Čech. Objevuje se ve filmech jako Zlatovláska (1973), Princezna na hrášku a nebo Svatby podle Voka. Více informací najdete na www.zamek-cervenalhota.eu.

Hrad Choustník

Hrad Choustník z pol. 13. stol. byl založen Benešem z Choustníka a v letech 1322 - 1597 byl v majetku Rožmberků. Dnes je z něj zřícenina a jedna z jeho věží je upravena na rozhlednu. Více informací najdete zde.

Chýnovská jeskyně

Chýnovská jeskyně byla objevena roku 1863 při práci v lomu, o pět let později se stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní na území České republiky. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště a prohlídka jeskyně je malou romantickou exkurzí do historie. Doba prohlídky je čtyřicet minut. Více informací najdete zde.

Telč

Pohádkové město Telč se pyšní historickým jádrem, které bylo v r. 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dominantou a také nejvýznamnější architektonickou památkou města je zámek, který patří mezi klenoty moravské renesance. V létě je město dějištěm hudebního festivalu. Prázdiny v Telči. Více informací najdete na www.telc.eu

Pelhřimov

Pelhřimov je okresní město v jihočeské části kraje Vysočina. Centrem historického města je Masarykovo náměstí s děkanským kostelem Sv. Bartoloměje, sochou Sv. Václava a radnicí s orlojem. Pelhřimov má dvě stále expozice rekordů a kuriozit, dále pak expozice Muzea strašidel, Síně Lipských, vyhlídkové věže a expozice Muzea Vysočiny. Více o regionu najdete na www.pelhrimovsko.cz.